1

Temat: Jak połączyć PLC WAGO z PLC Beckhoff

Witam

Przymierzam się do połączenia PLC WAGO 750-880 z komputerem gdzie jest zainstalowany Twincat PLC 2.9 na windows. Połączenie ma być po kablu ethernetowym przez zwykła kartę sieciową komputera. Mam programy PLC jednego i drugiego sterownika, mogę je zmieniać wszystko działa OK.

Może ktoś ma doświadczenia w przygotowaniu takiego połączenia i podzielić się doświadczeniami.

2

Odp: Jak połączyć PLC WAGO z PLC Beckhoff

Witam

To może być trochę trudne.
Komunikację można wykonać albo poprzez protokół Modbus RTU/IP albo można stworzyć swój własny protokół. Jako medium można użyć RS232/485 lub Ethernet.

WAGO dodatkowo w standardzie obsługuje CODESYS'owy protokół Network Variables poprzez który można skomunikować sterowniki PLC różnych producentów korzystających z platformy CODESYS.

Beckhoff "chyba" też coś takiego obsługuje (a przynajmniej się to podobnie nazywa) ale testów nie robiłem. Inaczej też się konfiguruje.

Poniżej załączam link do dokumentacji BF
http://infosys.beckhoff.com/english.php … p;id=20238

3

A protokół CoDeSys ?
W końcu po to został stworzony, wymiana pliku symboli etc... Tak łączyłem Wago i Eatona.
Wszystko zależy co "ma się dziać" między sterownikami.

4

Witam
może jakieś przykłady
potrzebuje wymienić parę zmiennych między XV102 i ABB PM564 po prtotokole codesys

5

Zaznaczyć trzeba ustawienia systemu docelowego (w sterowniku z którego eksportujesz) "wyślij plik symboli" następnie musisz przeprowadzić procedurę zaznaczenia zmiennych do wysyłki.
Jak to zrobić jest opisane w dołączonym manualu od strony 23.
Ja zawsze zakładam nowy plik zmiennych globalnych i tam umieszczam tylko zmienne które chcę odczytywać w innym sterowniku.
W sterowniku drugim muszę mieć możliwość importowania pliku symboli ze sterownika 1.

Post's attachments

mn04802013z-en.pdf 1.26 mb, 8 pobrań od 2014-09-04 

Nie masz uprawnień do pobrania załącznika z tego postu.

6

Alex napisał/a:

A protokół CoDeSys ?
W końcu po to został stworzony, wymiana pliku symboli etc... Tak łączyłem Wago i Eatona.
Wszystko zależy co "ma się dziać" między sterownikami.

Z protokołem CODESYS jest problem, gdyż wymagany jest komputer aby przeanalizować pliki symboli *.sym lub *.sym_xml.
Sam sterownik takich danych raczej nie obrobi.
Dlatego też skomunikowałeś HMI z WAGO, gdzie HMI inicjowało komunikację.
Nie da się zainicjować komunikacji po protokole CODESYS z poziomu sterownika PLC WAGO.

Dodatkowo Beckhoff to tak naprawdę nie wspiera CODESYS.
Używago go jako edytora do programowania ale biblioteki, kompilatory i inne "bebechy" są typowo ich.

7

Zgadzam się "mdamczyk"
Nie da się zainicjować komunikacji po protokole CODESYS z poziomu sterownika PLC
robiłem testy ale z skutkiem negatywnym.

8

Witam
Jeśli nie mechanizmy netvar to może  Modbus RTU/IP tylko nie wiem do jakiej przestrzeni adresowej pamięci można się odwoływać.

9 (edytowany przez Andrzej 2014-09-07 22:22:36)

Wypadałboy zatem zadać pytanie dlaczego firmy wykorzystujące CoDeSys "mają gdzieś" protokół CoDeSys a wspierają marudnego Modbusa czy przestarzałego Profibusa.
Wymiana pliku symboli jest prosta i łatwa w implementacji. Eaton zrobił to doskonale wykorzystując w pełni zarówno oprogramowanie jak i protokół - można ? można !
Dlaczego Wago i inne firmy tego nie robią ?

Mnie też udało się połączyć panel ze sterownikiem, co prawda aby zapisać program do 750-881 trzeba odłączać panel bo program przy wgrywaniu pliku symboli się buntuje i zawiesza, ale całość działa szybko i bezawaryjnie.

Operacja taka przy korzystaniu ze sterowników i panela Eaton nie stwarza żadnych problemów.

Z wielu względów chciałbym stosować sterowniki Wago ale brak komunikacji CoDeSys skutecznie mnie odstrasza smile

pozdrawiam!

10

Witam

Mnie z komputera który pracuje jako sterownik PLC z twincat PLC udało się czytać dane ze sterownika Wago 750-880.

Ale na musiałem na tym komputerze zakupić i doinstalować
TS6250 | TwinCAT Modbus TCP Server
Użyłem funkcji:
FB_MBReadInputs
FB_MBReadRegs

Natomiast odwrotnie z poziomu programu sterownika Wago odczytać  coś z  obszaru pamięci komputera pc x86 twincat PLC nie udało mi się niestety.