Temat: Wago ModBusRTU Master - PM800

Witam, koledzy próbuję pierwszy raz skomunikować się poprzez Wago z licznikami energii z protokołem ModBus RTU.
Mam sieć takich liczników ok. 5 szt. i nie bardzo wiem jak się do tego tematu zabrać od strony programowej.
Może ktoś posiada jakiś przykład takiej komunikacji.
Generalnie Wago w tym wypadku ma pełnić rolę bramki do ModbusTCP, ale nie tylko:)
Prośba o pomoc.
Pozdrawiam
Artur

2

Odp: Wago ModBusRTU Master - PM800

Na tak zadane pytanie jest jedna odpowiedź :
łączysz sieć, piszesz program i działa !

Litości, przecież żeby cokolwiek Ci pomóc, potrzebna jest:
konfiguracja PLC
typ sterownika
typ liczników
etc...

3

Ok, znacznie to uprościłem:)
Generalnie chodzi o przykład konfiguracji tworzenia zapytania za pomocą standardowej biblioteki do ModBus RTU, ale z uwzględnieniem kliku adresów (do 5 PM800).
Więc, tak:
1.Wago 750-843 + konfigurowany moduł RS485  750-653/003-000 (Wszystko skonfigurowane do pracy)
2. Analizatory Schnieder'a PM800 z RTU podłączonego oczywiście do RS485 w Wago.
3. Z liczników potrzebuję odczytywać rejestry 1100 - 1102 (Integer) , 1120-1122 (Integer) i jeszcze klika, ale nie w tym kłopot....
4. Odczytane wartości przerzucać do rejestrów w Wago. ( Wago oczywiście standardowo udostępnia rejestry wejść, wyjść i wewnętrzne po Modbus TCP)
5. Wago po Ethernecie będzie odpytywany przez OPC.

Oczywiście najprościej było by zastosować bramkę do TCP, ale Wago oprócz komunikacji z analizatorami będzie pełnił inne funkcje jak zliczanie impulsów na wejściach cyfrowych etc.. i nie chcę robić bałaganu a i bardzo chciałbym się tego nauczyć dlatego pytam.

4

Witam, wiem że odgrzewam kotleta ale czy ktoś mógłby opisać w kilku zdaniach jak ugryźć taki problem jaki miał kolega Artur77, ponieważ znajduję się w analogicznej sytuacji.
Proszę o jakieś wskazówki.

Dziękuję i pozdrawiam

5

Witam, po kilku latach jestem mądrzejszy i już mam klika integracji za sobą smile
Generalnie musisz przygotować sobie materiały tj. Rejestry licznika (innego urządzenia) i prześledzić przykład, który dostałem od wsparcia Wago (załącznik). Wsparcie chętnie pomaga, więc polecam.
Program komunikacji z ModbusRTU napisany jest w języku FBD ja w tej chwili używam do tego celu ST. W przykładzie opisane są poszczególne funkcje. Proponuję porządnie skonfigurować PLC, w części programu odpowiadającej za komunikację wybrać prędkość, nr. portu itd. Na początek proponuję poćwiczyć na biurku z jakimś innym urządzeniem z ModbusRTU wybrać pojedynczy rejestr lub paczkę rejestru i próbować.
Jeżeli korzystasz z karty RS485 proponuję zajrzeć do dokumentacji, bo RS485, dwu przewodowy wymaga zrobienia mostków.

Post's attachments

modbus_slave_rtu_v1.pro 68.33 kb, 35 pobrań od 2015-10-07 

Nie masz uprawnień do pobrania załącznika z tego postu.