1

Temat: bloki danych

Witam!

Czy w oprogramowaniu easysoft jest możliwe stworzenie bloku danych, który można przypisywać do uniwersalnej funkcji. Interesuje mnie takie coś co jest w siemesie, że można zrobić uniwersalna funkcje i dobierać do niej , lub z nią kojarzyć blok DB. Prosiłbym o jakie rady czy materiały pomocne. 

dziękuje z góry,

pozdrawiam

2

Odp: bloki danych

Witam,
proszę o uszczegółowienie pytania co do softu, czy easysoft czy easyCoDeSys ?

Cokolwiek coś robisz, zawsze ktoś Ci pomaga...
www.falowniki.com - www.codesys.pl - www.psa.pl - www.directautomation.eu - www.szr.pl

3

Pytanie dotyczy easyCoDeSys .  Posiadam sterownik kompaktowy easyControl i stawiam pierwsze korki w tym oprogramowaniu. Wcześniej miałem do czynienia z siemes i tam robiłem uniwersalna funkcje mogącą korzystać z odpowiedniego bloku danych.  I chciałbym się dowiedzieć czy jest tak możliwość w tym przypadku?

\\ dziękuje

4

W CoDeSys dane i ich przechowywanie zrealizowane jest w inny sposób, wystarczy zadeklarować typ danych i zapisać je w zmiennych globalnych (RETAIN - dla zmiennych trwałych). Oczywiście mamy również możliwość deklarowania "swoich" typów danych w zakładce TYPY DANYCH. Dane mogą być przesłane z urządzeń zewnętrznych (np. panel HMI, przemiennik częstotliwości...) i zapisywane, obrabiane itd...
W przypadku problemów proszę o konkretny przykład.
pozdrawiam

Cokolwiek coś robisz, zawsze ktoś Ci pomaga...
www.falowniki.com - www.codesys.pl - www.psa.pl - www.directautomation.eu - www.szr.pl

5

witam !

nie bardzo rozumiem jak działa symulator w codeSys. Wybieram jakiś bloczek przykładowo AND nadaje jemu wejścia i wyjścia I1, I2, Q1 teraz wchodzie symulacje logo in , potem Run i klikam w oknie głównym. Potem zmienne wejściowe I1 i I2 ustawiam na wartości TRUE czyli na wyjściu powinno się pojawić także TRUE a tego nie ma , być może robię coś źle albo jest jakieś ustawienie którego nie znam. Co trzeba zrobić, aby symulator zadziała poprawnie?

pozdrawiam

6

już , rozumiałem symulacje ;-) Proszę nie odpisywać na ten post , pozdrawiam !

7

bloki funkcji w xsofcie to coś bardziej przyjemnego niż w siemensie

8

No... i nie tylko bloki funkcyjne, jest jeszcze troche do zrobienia, ale ogólnie środowisko do programowania super!