Temat: Wago sterowanie światłem za pomocą przycisków dzwonkowych

Witam, chciałym za pomocą PLC'ka Wago 750-880 zrobić w domu sterowanie świtałem.
Jestem w tej chwili totalnym lajkiem w tym temacie ale myśle że z czasem sie troszkę ogarne.
1) Na wstępie chciałbym się upewnić czy modułem 750-1400, mogę bezproblemowo sterować przekaźnikami monostabilnymi?
Zamierzam użyć 3 takich modułów. Czy ważne jest abym rozrzucił najcześciej i najdłużej zapalane światła tak aby były równomiernie rozłożone
na 3 modułach czy nie ma to większego znaczenia?

2) Na początku chciałbym zrobić podstawę podstaw sterowania światła czyli pojedyńcze kliknięcie przyciskiem zapalenie światła, kolejne kliknięcie zgaszenia światła.
Wymyśliłem sobie nawet algorytm mając na uwadze, że program sie wykonuje cyklicznie, może ktoś doradzi jakieś proste przykłady, które wykonywały by daną funkcjonalność
na tym sterowniku. Nie chciałbym drugi raz odkrywać Ameryki. Mój algorytm (nie wiem czy nie błędny)

#Stan początkowy
OSTATNI_SYG=0
AKTUALNY_SYG=0
STAN_SWIATLA=0
BLOKOWANIE=0

#ALGORYTM
IF (OSTATNI_SYG != AKTUALNY_SYG)
{
        IF (BLOKOWANIE==0)
        {
    BLOKOWANIE=1
    STAN_SWIATLA = !STAN_SWIATLA
        }
        ELSE
        {
    BLOKOWANIE=0
        }
}

2

Odp: Wago sterowanie światłem za pomocą przycisków dzwonkowych

Witam,

Moduł 750-1400 jest modułem wejściowym 16 DI, np. zbierającym sygbały z przycisków.
750-1500 jest modułem wyjściowym 16DO, potrafiącym np. wysterować przekaźniki.

Ja proponuję koncentrować się na modułach 750-1405 i 750-1504 --> zamiast taśmy podłączamy poszczególny żyły do zacisków na powyższych modułach.

Odnośnie logiki, bazując na twoim opisie funkcjonalności (nie chciało mi się analizować algorytmu), takowa jest już przygotowana i dostępna:

1. blok funkcyjny Fb_LatchingRelay z biblioteki Building_common.lib, stara biblioteka ale instalowana wraz z CODESYS WAGO
2. blok funkcyjny FbLatchedRelay z biblioteki WagoBuilding_01.lib, nowa biblioteka, znajdziesz ją w poniższej paczce bibliotek budynkowych
http://global.wago.com/appnoteadmin/lib … ies_BA.zip

3

Odp: Wago sterowanie światłem za pomocą przycisków dzwonkowych

Super, dziękuje za pomoc:)