Temat: XC 200 i OPC serwer wymiana danych procesowych miedzy sterownikami.

Witam  .

Sprawa jest   złożona   . Na obiekcie istnieje  kilka sterowników  firm rożnych .
MA byc postawiony serwer żeby zbierał  wszystko do kupy np. czytniki kodów kreskowych , pakowaczki  itp.
Czy za pośrednictwem  sterownika  XC 200 mozna  sterować maszynami poprzez serwer czy jakos tak   ?
Za bardzo nie mam koncepcji   jak do tego podejść.

2

Odp: XC 200 i OPC serwer wymiana danych procesowych miedzy sterownikami.

każda maszyna jest inna i obsługuje inne protokoły na przykład po rs 232 musisz mieć 1 port rs więc to akurat naj łatwiej zrobić na pc tam jest najtańszy port żeby zacząć musisz zrobić listę urządzeń i poczytać o nich a morze dzwonić lub pisać do producenta czy to co chcesz zrobić jest możliwe i czy ci to udostępni 

ps. często łatwiej zmienić sterownik i napisać na nowo jak wyrwać coś od producenta

3

Wpadł mi pomysł do głowy żeby sie nie bawic w jakies tam    dziwne   szczegóły tylko sobie zarządać żeby maszyny  były po profibus - wiekszośc .Natomiast  na czytniki kodów kreskowych   sobie napisac plik wymiany   i po ftp sobie go zmieniac albo zczytywac    .  Czy to jest  dobra koncepcja?..........:)

4

zacznie ci się tworzyć problem z flagami jak zaczniesz czytać plik tworzony to wywali ci błąd przerabiałem to kiedyś z sterownikami
szczebiotały są ważne !
a maszyny jak mają profibasa to czy możesz w nich zmienić adresacje ?
bo jak nie to nic z tego chyba że do każdej maszyny dasz kartę  i co z zmiennymi przecież je trzeba udostępnić z plc czytać i wysyłać do konkretnego adresu ?!
najpierw lista potem pytania  odpowiedzi i praca inaczej upraszczając narobisz kaszanki a nie robotę.

5

A czy   poprzez server DDE  mozna cos moze wskórac jesli chodzi  o  wysyłanie danych  i pozyskiwanie?

6 (edytowany przez marcin_kr7 2011-04-12 20:19:08)

jeśli sterownik ma taką możliwości to tak ALE MUSISZ MIEĆ DO NIEGO DOSTĘP !
a jak kupujesz maszynę to do sterownika nikt ci nie daje kodu źródłowego co najwyżej skompilowany wsad
i tu zaczyna się problem
więc od początku jaki masz sprzęt i co do niego masz lista i morze pomożemy ale to złożony problem !
a co do serwera to polecam opc mają go praktycznie wszystkie firmy i ma api do Windowsa itd

DDE oznacza dynamiczną wymianę danych i jest przeznaczone do współdzielenia danych pomiędzy kilku aplikacjami na jednym komputerze

7

Tak więc od początku .

Sterownik  który sobie wybrałem do aplikacji   to XC 200. To moje XC 200 miało chodzic w sieci. Teraz sytuacja się zmieniła  .
Mam nim sterować tasmociągami  wysyłac sygnały  startu i stopu dla kilku maszyn .
Zeby  nie komplikowac niepotrzebnie sprawy bedzie sie to odbywało   standartowymi sygnałami poprzez we/ wy cyfrowe.

Żeby sterować te kilka maszyn  potrzebne mi sa również dane  z procesu.  W tym przypadku mam dowolność pewną (brak danych).
Dane te moga byc podawane za pomoca  pliku binarnego  na serwer  (przykładowo).
Chodzi teraz o to zeby  bajty z serwera zczytać i ewentualnie   cos  odesłać na serwer .
Dodam że   Profibus  i takie tam odpada .

Myślałem   o wykorzystaniu  transmisji  przez   COM i moduł XIOC - SER, tylko nie bardzo wiem czy to sie kupy trzyma .
Dobrze byłoby  m iec ewentualne potwierdzenia czy  info doszły czy nie  itp.

Szukam koncepcji najlepszej  i najprostszej .
Myslałem o pliku wymiany danych pisanym na piechote i  odczytywanym  na serwerze w exelu . Do exela  potrafie coś tam ewentualnie wysłać .  Ale jak  np ściągnąc  z pliku na serwerze bajty   do sterownika   ................

Teraz najbardziej podoba mi sie wystawianie  na COM  danych i ewentualne odczytanie z COMa.
JAK ktoś mi te dane wystawi  to chyba by mnie zbytnio nie interesowało. 
Grunt żebym je sobie pobrał i  na podstawie   tego   cos poźniej wysłał .....

To tyle . Pozdrawiam

8

robiłem coś takiego ale z serwerem komunikowałem się po ftp każde urządzenie zapisuje na swoim ftp ma to 1 zaletę dane nigdy nie zginą i jak któreś padnie to masz zapis
po prostu każdy nowy plik ma swoją nazwę nową nazwę
z co danymi to musisz chyba porostu pobierać je bezpośrednio na trój sterownik .
a poza tym ftp daje ci fajną rzecz niema problemu z odległością bo 232 daje 3m a Ethernet 98m   ewentualnie 485 do 1200 m ale przetwornik kosztują a te 2 poprzednie masz na obu platformach
do ftp masz bibliotekę